شرکت ویدا در سال ۱۳۵۱، تولید محصولات آرایشی بهداشتی خود را با حدود ۴۰ نفر پرسنل در بخش تحقیقات، تولید و اداری و حجم تولید بالغ بر ۲۰۰۰ تن در سال آغاز نمود.

در بخش علمی این مجموعه از همکاری و همراهی اساتید برجسته دانشگاه‌های ایران و سایر کشورهای جهان همچون آقای دکتر علی‌محمد معصومی داروساز و استاد دانشگاه تهران، آقای دکتر فضل‌اله حکمت‌یار داروساز، استاد و قائم‌مقام رئیس دانشگاه اصفهان، آقای دکتر منوچهر غروی داروساز و استاد دانشگاه اصفهان و سرکار خانم دکتر پروین بیات داروساز و استاد دانشگاه جورج ‌واشنگتن و دانشگاه شهید بهشتی تهران بهره گرفته شد. هر یک از این اساتید تاکنون در تحقیقات، تولید و اداره شرکت ویدا نقش بسیار مهمی را ایفا نموده‌اند.

«ویدا» تلفظ دیگر واژه Vita به معنای «زندگی» و Evita به معنای «جاودان» است و از آنجا که محصولات آرایشی بهداشتی تولید شده توسط این مجموعه، حیات‌بخش و زیبایی‌‌دهنده پوست هستند، چنین نام برازنده‌ای انتخاب شده است.

اولین سری محصولات آرایشی بهداشتی این شرکت با نام «بل‌دوژور» واژه فرانسوی به معنی «زیبای روز» و پس از آن با نام فارسی «شاندیز» به معنی «مزرعه گل وحشی» تولید و به بازار عرضه شد که این نام نیز تداعی‌کننده استفاده از گیاهان در این محصولات می‌باشد.

گروه اول از محصولات تولیدی شرکت ویدا، بسته به تقاضای بازار و کمبود محصولات آرایشی بهداشتی در ایران شامل مرطوب‌کننده‌ها، کرم‌های دست و صورت، کرم دور چشم، شیر پاک‌کن و ضد‌آفتاب‌ها می‌شد.

لازم به ذکر است ضدآفتاب‌های شاندیز، اولین ضدآفتاب‌های ایرانی دارای تأییدیه FDA آمریکا و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران هستند که در سال ۱۳۷۴ به بازار عرضه شدند.

در بخش علمی و فرایند تولید، شرکت ویدا همواره با بخش‌های R&D و تولیدکننده‌های بزرگ آرایشی بهداشتی دنیا مانند Gatteffosse و LCW فرانسه، GoldShmith آلمان، Penthapharm و Roche سوئیس، Altrium کانادا و Augutuo انگلستان همکاری نزدیک داشته است.

در تهیه و تولید محصولات ویدا، از مرغوب‌ترین و باکیفیت‌ترین مواد اولیه‌ تولیدشده در فرانسه، آلمان و انگلستان استفاده می‌شود که در لابراتوار مجهز و پیشرفته ویدا زیر نظر مجرب‌ترین اساتید و طی آزمایش‌های گوناگون به مرحله تولید می‌رسند.

همچنین در طی زمان فعالیت شرکت ویدا، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اداره کل نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی و اداره کل امور دارو در ایران، نظارت مستمر بر فعالیت‌های آن داشته‌ و همواره مُهر تأییدشان را بر کلیه محصولات این شرکت نقش کرده‌اند.

شرکت ویدا در دوره‌های مختلف زمانی، نائل به دریافت لوح‌ها و تقدیرنامه‌های بسیار از سوی وزارتخانه‌ها، کمپانی‌ها و ناظرین تولید محصولات آرایشی بهداشتی در سراسر دنیا شده است که نشان‌دهنده کیفیت بالا و مورد تأیید بودن این محصولات در سطح بین‌المللی می‌باشد.

در حال حاضر شرکت ویدا با تولید بیش از ۴۰ نوع محصول آرایشی بهداشتی در زمینه مراقبت از پوست و مو، همچنان درصدر تولیدکنندگان محصولات آرایشی بهداشتی باکیفیت در ایران است و در نظر دارد با گسترش تولید و تضمین کیفیت محصولات خود، نیازهای جدیدتر مصرف‌کنندگان را هرچه بیشتر برطرف نماید.